startuj z nami dodaj do ulubionych napisz do nas

Kwartalniki

Polimery w świecie zabawek

26-02-2010

Bożonarodzeniowe zabawki

 

Tworzywa sztuczne w okresie świątecznym są obecne wszędzie. Odporność na zużycie podczas zabawy, podczas niskich i wysokich temperatur otoczenia, dogodność, bezpieczeństwo oraz wygląd – to wszystko powoduje, że materiały syntetyczne są tak samo atrakcyjne dla producentów, projektantów i konsumentów.

Ponad połowa wszystkich zabawek sprzedawanych w UE – jak podkreśliła PlasticsEurope – sprzedaje się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Od lalek Barbie do modeli Playmobil, a nawet zaawansowanych technicznie przedmiotów pożądania nastolatków, Wii, Playstation, Xbox i inne konsole gier – wszędzie materiałem podstawowym jest tworzywo sztuczne. Być może najbardziej legendarne ze wszystkich są klocki Lego, tworzywa sztuczne zredukowane do ich najprostszego wyrazu – blokowanych cegiełek. Duńska firma wytwarza około 19 miliardów elementów rocznie, przetwarzając około 30.000 ton tworzywa rocznie.  Z technicznego punktu widzenia, zabawki te są mniej proste, niż się wydaje. Firma stosuje co najmniej 20 różnych materiałów ze względu na mechaniczne i termiczne właściwości, w celu spełnienia wymagań stawianych przez nowe produkty. Głównymi materiałami są ABS i poliwęglan ze względu na ich zdolność do zaciskania i stabilność. To się nie zmieniło przez lata. Klocki wykonane 30 lat temu perfekcyjnie połączą się z klockami wykonanymi obecnie. Kolor jest kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o jakości, zaraz po zdolności do łączenia. W przeszłości firma Lego stosowała zaledwie trzy kolory, obecnie paleta barw obejmuje 55. Firma wykonuje barwienie dodając kolorowy granulat no neutralnych granulek tworzywa. Bezpieczeństwo jest kolejnym ważnym zagadnieniem, a Lego przekracza bariery stawiane przez przepisy, stosując na przykład do swoich zabawek kryteria bezpieczeństwa żywności. Pod względem mechaniki ważne jest przemyślenie wszystkich sposobów, w jaki użytkownicy będą chcieli użyć swoje produkty. Dobrym przykładem są wiaderka z tworzywa, w jakich sprzedawane są klocki: wiedząc, że dzieci często wchodzą na wiaderko ważne jest, aby przemyśleć wszystkie, nawet najbardziej niewyobrażalne sposoby użytkowania i zapewnić, aby produkty wciąż były bezpieczne. Pomimo popularności zabawek hi-tech i gier wideo, lista 10 najlepiej sprzedających się zabawek w okresie świątecznym jest mieszanką najnowszych hitów i starych, ulubionych zabawek. Przestarzała technicznie zabawka z tworzywa, która dla wielu jest wspomnieniem przeszłości, a obecnie przeżywa niespodziewany powrót, częściowo – o ironio! – dzięki ultranowoczesnym konsolom do gier – to kostka Rubika. Ogromna popularność tej łamigłówki otworzyła jej drogę do powrotu.

 

www.plasticseurope.org

 

Bezkształtne masy

 

W dziecięcych pokojach zabaw produkcja przemysłowa pracuje pełną parą: koparki ładują węgiel na czekające ciężarówki i wagony, które transportują go do portu, gdzie ogromne dźwigi przenoszą go na statki transportowe. Małe bryłki wysłane w podróż po oceanach świata wyglądają jak rodzaj rudy mineralnej, lecz mogą również udawać węgiel. W rzeczywistości są one wykonane z polietylenu i – tak samo jak koparki, samochody ciężarowe, dźwigi i okręty – stanowią część świata zabawek Playmobil.

Wszystko rozpoczęło się wówczas, gdy Geobra Brandstätter, niemiecka firma produkująca zabawki Playmobil zapytała firmę Geba Kunststoffcompounds w jaki sposób można wyprodukować kilka milionów zabawkowych bezkształtnych bryłek materiału z tworzywa. Było to z pewnością wyzwanie dla inżynierów, ponieważ zostali oni poproszeni o coś, co było dokładnym przeciwieństwem tego, czym normalnie codziennie się zajmują, a mianowicie o wyprodukowanie standardowych granulek z tworzywa o zdefiniowanej wielkości i jednorodnym kształcie. Ukoronowaniem prac było rozwiązanie odpowiadające specyfikacji firmy Playmobil pod względem realistycznego wyglądu masowych materiałów. Problem występował zarówno ze strony procesu, jak i ze strony surowca. Specjalna forma użytkowa polietylenu została wytłoczona za pomocą ślimaka o specjalnie skonfigurowanej matrycy. W momencie opuszczania matrycy ekstrudat jest bezpośrednio obcinany za pomocą obrotowych noży. Zastosowane dodatki powodują pęcznienie granulek, a ponieważ odbywa się to na otwartym powietrzu, przyjmują one nieregularne kształty. A trick jest następujący: po określonym czasie pęcznienia bryłki „węgla” są umieszczane w kąpieli wodnej, gdzie następuje ich zastygnięcie.

Kolejne wyzwanie stanowiło suszenie granulek, ponieważ zawierają one dużą ilość wody ze względu na porowatą powierzchnię. W związku z tym opracowano proces ciągły z powietrzem suszącym, w którym materiał krąży z zachowaniem dużej ostrożności. Proces gwarantuje, że piankowa struktura bryłek nie załamuje się podczas suszenia.

 

www.geba.eu

 

Niezliczone kolory

 

Dzięki wynalezieniu przyjaźnie wyglądających figurek Playmobil, Geobra Brandstätter z lokalnej firmy przerodziła się w największego w Niemczech producenta zabawek. W czasie kryzysu naftowego w roku 1973, firma opracowała nowy system zabawek umożliwiający oszczędność materiału: małe, ruchome figurki, które można używać w niezliczoną ilość sposobów, a które składają się zaledwie z kilku  podstawowych części i akcesoriów. Gdy figurki te weszły na rynek, szybko zdobyły serca dzieci i ich rodziców. Sercem sukcesu jest fakt, że wszystkie te figurki i akcesoria oferują niezliczone możliwości zabawy.

Szczególnie wysokie wymagania zostały określone przez firmę Playmobil odnośnie kolorów. Niezawodność kolorów wynika z zastosowania przedmieszek  dostarczanych przez firmę Clariant pozwala na pokonanie trudności związanych z produkcją zewnętrznych zamówień. Podczas wyboru materiału ważną rolę odgrywa nie tylko sama solidność elementów, ale również wytrzymałość materiału. Każdy kolor polimeru i przedmieszki jest intensywnie testowany, jeżeli jest formowany wtryskowo po raz pierwszy. Czystość surowców oraz produktów końcowych jest sprawdzana wewnętrznie, jak również regularnie certyfikowana przez niezależnych inspektorów. Gotowe figurki muszą być bezpieczne dla żywności, odporne na ślinę i pot, nie mogą posiadać zapachu, muszą zachowywać kolor w długim okresie czasu i nie mogą zmieniać właściwości materiałowych. W przypadku złamania figurki na skutek jej nieodpowiedniego użytkowania, materiał wciąż musi pozostać bezpieczny. Nawet wygląd zabawki musi spełniać określone kryteria; nie mogą one posiadać ostrych krawędzi lub ostrych elementów, które mogłyby spowodować zranienie dziecka. Z tego powodu wstrzymano produkcję miniaturowych telefonów komórkowych jako akcesoriów dla figurek, gdy stwierdzono, że kilkoro dzieci włożyło sobie te telefony do ucha. Innym przykładem jest kształt małych ciasteczek, które ze względów bezpieczeństwa zostały pokryte niewidzialnym markerem. W przypadku połknięcia takiej części przez dziecko, promieniowanie rentgenowskie może go szybko wykryć. W 2007 roku firma Clariant dostarczyła firmie Geobra nie mniej, niż 118 różnych kolorów, w ilościach sięgających od 20 kg przedmieszki do kilku ton. Czy to ciemna zieleń liści palmowych, brąz pnia drzewa, czy też czerwień pirackich spodni, wszystko niezawodne i bezpieczne, oraz oczywiście wszystkie dostępne w odpowiednim odcieniu, ponieważ surowce są przez cały czas sprawdzane, a końcowa przedmieszka jest poddawana surowej kontroli jakości.

 

www.clariant.com

 

Modele pociągów

 

Większa prędkość wtryskiwania i szybsza krystalizacja umożliwia przetwórcom zajmującym się formowaniem wtryskowym pracę z mniejszymi siłami zwarcia lub z formami o większej ilości gniazd. To z kolei powoduje zmniejszenie kosztów w przeliczeniu na część lub ilość roboczogodzin maszyny. Zalety te umożliwiają przetwórcom uzyskanie dużego potencjału oszczędności kosztów, co przekonało niemieckiego producenta modeli wagonów kolejowych, firmę Modelleisenbahn

Schirmer. Wózek zwrotny wagonu gondolowego Deutsche Reichsbahn charakteryzuje się najwyższą precyzją i szczegółami. W przeszłości firma Auhagen produkowała wózki zwrotne dla modelu wagonu gondolowego Schirmer z ABS. Część posiadała jednak zapadnięcia i skrzywienia, a ponadto ABS nadawał powierzchni niepożądany połysk. Pełnoskalowe wózki zwrotne posiadają matową powierzchnię na skutek ścierania i wpływu warunków atmosferycznych. Z tego powodu te dwie firmy przy współpracy z Ter Hell Plastic znalazły rozwiązanie alternatywne, pozwalające uzyskać większą wierność szczegółów. Idealne rozwiązanie dla tego modelu wagonu gondolowego stanowi Akulon Ultraflow PA6 firmy DSM, który nie tylko spełnia wymagania odnośnie znakomitego odwzorowania szczegółów, ale również pomaga poprawić warunki przetwarzania, wykazując znakomite właściwości przepływu w procesie precyzyjnego formowania wtryskowego modeli wagonów pociągów. Umożliwia to reprodukcję w małej skali najdrobniejszych szczegółów, z dużo wierniejszym oddaniem wyglądu oryginału.

Oprócz tego, PA6 był również instrumentalny w optymalizacji czasu cyklu zastosowania, co jest kluczowym parametrem dla odpowiedzialnych kierowników produkcji. Wózki zwrotne stały się sztywniejsze, a poprzedni połysk został wyeliminowany. Lepsza sprężystość powrotna i znakomity wygląd – efekty uboczne, które odgrywają więcej, niż tylko wtórna rolę podczas produkcji modeli.

 

www.dsm.com

 

Efekty specjalne

 

Każdy z nas zna jojo. Dla niektórych po prostu zabawka, dla innych obiekt poważnego, intensywnego współzawodnictwa. Przedmiot prosty do zaprojektowania, a mimo tego magiczny, tańczący, wirujący element sztuki w rękach eksperta. Poprawianie takiej klasyki, jaką jest jojo nie było prostym zadaniem, lecz firma Duncan Toys (wiodący producent w tej branży) z sukcesem stworzył unikalne i piękne jojo stosując żywicę poliwęglową Lexan Visualfx firmy Sabic Innovative Plastics. Do produkcji nowej serii jojo wykorzystano dwanaście różnych gatunków żywicy, każdy łączący wspaniałe kolory i dramatyczne efekty. Produkt zaprezentowano klientom, którzy mogą wybrać dokładnie taki wygląd, jaki im się podoba. 

Dzięki wielkoskalowej estetyce efektu Visualfx oraz znakomitym właściwościom żywicy poliwęglanowej program zakończył się znakomitym sukcesem, a firma Duncan postanowiła rozszerzyć zastosowanie tworzyw inżynierskich, uzyskując ciekawe kolory i efekty w procesie formowania wtryskowego. Kolory na życzenie mogą zostać włączone do żywicy syntetycznej dzięki usłudze ColorXpress, umożliwiającej precyzyjne dopasowanie. Estetyka otrzymywana w procesie formowania wtryskowego pozwala na wyeliminowanie dodawania barwników podczas przetwarzania, jak również późniejszego malowania czy powlekania.

 

www.sabic-ip.com

 

Pięćdziesiąt lat Smerfów

 

 

W roku 2008 znane na całym świecie Smerfy obchodziły swoje pięćdziesiąte urodziny. Zostały one stworzone w 1958 roku przez belgijskiego rysownika Pierra Culliford, po czym każda z 99 postaci, która wyraża inny aspekt natury ludzkiej,  uzyskała swoją największą popularność we wczesnych latach osiemdziesiątych po wejściu na ekrany telewizyjnej kreskówki produkcji Hanna & Barbera. Jest Smerf Malarz, Smerf Osiłek, Smerf Maruda oraz pedantyczny Smerf Mądrala, Papa Smerf, który jest starym Smerfem stojącym na czele wioski oraz Smerfetka, „obiekt miłości” całej reszty. Figurki zostały wyprodukowane przez niemieckiego przetwórcę Schleich metodą formowania wtryskowego sztywnego i miękkiego PVC z dodatkiem plastyfikatorów i innych dodatków.

Szybki przepływ materiału zapewnia optymalne wypełnianie formy i łatwe wyjmowanie formowanych części, jak również przewodność termiczną i stabilność koloru.

Tournee z okazji 50-tych urodzin, rozpoczęte w Brukseli, odwiedziło w sumie 16 europejskich miast (m. in. Paryż, Berlin i Barcelonę). W zeszłym roku w maju Smerfy przybyło do zamku Sforzów w Mediolanie, gdzie miała miejsce mała wystawa z rekonstrukcją wioski Smerfów i gromadząca prywatną kolekcję 130 gumowych figurek.

www.schleich-s.com

« lista kwartalników

Współpraca:

 

Pomagają Nam:

                        

 

realizacja: tworzywa.pl powered by: edito CMS