startuj z nami dodaj do ulubionych napisz do nas

Kwartalniki

Przemysł Europejski w dobie kryzysu

25-02-2010

Głównym celem referatu opracowanego wspólnie przez PlasticsEurope, EuPC i Euromap jest określenie sposobu, w jaki przemysł tworzyw sztucznych może się efektywnie przyczynić do odrodzenia gospodarki, ale również w jaki sposób może zagwarantować utrzymanie zatrudnienia na jak najwyższym poziomie. Dynamika finansowa, ekonomiczna, socjalna oraz dynamika zatrudnienia w trakcie globalnego kryzysu wymagają wprowadzenia rozwiązań, które miałyby również pozytywny wpływ na środowisko. Pomimo starań mających na celu znalezienie odpowiednich działań, Europa wciąż zmaga się z najsilniejszym kryzysem ekonomicznym od ponad sześćdziesięciu lat, a przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych został głęboko nim dotknięty, głównie ze względu na wpływ kryzysu na użytkowników końcowych, głównie związanych z przemysłem motoryzacyjnym, budowlanym i konstrukcyjnym. W ciągu ostatniego kwartału 2008 roku wszystkie sektory przetwórstwa tworzyw sztucznych zanotowały trend spadkowy wynoszący 30-40%, a pierwsza połowa 2009 nie przyniosła znaczącego i trwałego wzrostu, co może prognozować niekorzystne wyniki na koniec roku. Podczas gdy sytuacja ekonomiczna jest bardzo niepewna, a rzeczywisty produkt krajowy brutto w krajach Euro w roku 2009 prawdopodobnie dramatycznie spadnie, historia pokazała, że możliwości rozwiązań są dostępne nawet w czasie recesji. Jego część stanowi innowacja, a przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych jest gotowy do podjęcia odpowiednich działań i tam, gdzie jest to tylko możliwe, przyczynić się do poprawy sytuacji. W ciągu kilku ostatnich dekad europejski przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych dał dowód, że przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, w szczególności podczas opracowywania ekologicznie efektywnych aplikacji, zgodnie z poniższą ilustracją.

 

* * *

Około 40% energii na całym świecie jest zużywanej w budynkach. Potencjał redukcji zużycia energii oraz emisji CO2 jest ogromny (do 90%), a izolacje na bazie polimerów są kluczowym czynnikiem, który przyczynia się do osiągnięcia celów ekologicznych; są one w stanie w ciągu całego cyklu życia zaoszczędzić ok. 150-krotność CO2 emitowanego w fazie produkcji. Główny wkład tworzyw sztucznych w oszczędność energii wnoszą ramy okienne i pianki powszechnie stosowane  do izolacji termicznej ścian domów, podłóg, dachów, rur oraz innych zastosowań. Ich stosowanie to krok w prawidłowym kierunku umożliwiający osiągnięcie celów tzw. protokołu z Kyoto, w które zaangażowała się również UE, przy jednoczesnej redukcji rachunków konsumentów za energię. Opakowania z tworzyw sztucznych stanowią zaledwie 1-3% typowej wagi pakowanej w nie żywności i oferują niezwykle efektywne metody konserwacji, transportu, przechowywania i serwowania żywności. Tworzywa w opakowaniach nie tylko przedłużają okres przydatności produktu, ale również zapobiegają jego psuciu się, tworząc skuteczną barierę tlenową. W ten sposób zarówno dramatycznie zmniejszają się straty żywności, jak i całkowita ilość CO2 związana z wyprodukowaniem żywności, która uległaby stratom.

Niewielka waga tworzyw sztucznych okazała się dobrodziejstwem dla przemysłu motoryzacyjnego oraz dla użytkowników, nie tylko ze względu na redukcję całkowitej wagi pojazdu (zastosowanie tworzyw sztucznych może spowodować oszczędność wagi dochodzącą do 85%), przyczyniając się do zmniejszenia zużycia paliwa, ale również umożliwiając tworzenie bardziej skomplikowanych systemów i komponentów – łącznie z systemami bezpieczeństwa – które można montować w nowoczesnych samochodach, bez płacenia kary  za dodatkową wagę. W znaczeniu praktycznym, umożliwiły one zainstalowanie bardziej skomplikowanych i mniej wymagających energetycznie systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, jak również osiągnięcie wyższego poziomu bezpieczeństwa dzięki wprowadzeniu poduszek powietrznych.

 

* * *

 

Nowoczesne kompozyty tworzyw sztucznych stanowią do 50% wagi nowoczesnego samolotu, zmniejszając zużycie paliwa o nie mniej, niż 20%. Oprócz tego, kompozyty te są bardziej wytrzymałe, niż ich alternatywne odpowiedniki. Połączenie właściwości oraz efektywnego wykorzystania zasobów, redukcja wagi, miniaturyzacja, właściwości izolacji elektrycznej i termicznej oraz właściwości takie jak wytrzymałość, elastyczność i możliwość formowania wtryskowego – wszystko to stanowi, że tworzywa są kluczowym materiałem dla sektora elektrycznego i elektronicznego. Od prostych kabli i urządzeń gospodarstwa domowego, do płaskich ekranów wykonanych z ciekłych kryształów, tworzywa sztuczne pozwalają codziennie oszczędzać energię, wykorzystując jej o 65% mniej, niż inne zwyczajne produkty. Wiele z dzisiejszych osiągnięć technologicznych w sektorze bazuje na najnowszych typach tworzyw nowej generacji, dzięki czemu urządzenia stają się coraz mniejsze i lżejsze. Wyprodukowanie nowoczesnych turbin wiatrowych o wysokiej wydajności nie byłoby możliwe bez skrzydeł kompozytowych na bazie tworzyw. Inne systemy związane z energią odnawialną zostały poprawione dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych. Dotyczy to nie tylko paneli solarnych stosowanych do ogrzewania wody w budynkach mieszkalnych. Tworzywa dodatkowo odgrywają rolę we wprowadzeniu na rynek ogniw fotoelektrycznych. W przeciwieństwie do sztywnych i relatywnie ciężkich elementów ogniw z silikonu, elementy z tworzywa są cienkie i elastyczne. Co więcej, ze względu na wielkoskalową produkcję polimerów organicznych, takie elementy byłyby znacznie tańsze, niż wynoszą bieżące koszty wyprodukowania tradycyjnych ogniw solarnych.

 

 

* * *

 

W sektorze medycznym tworzywa sztuczne są stosowane w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii (np. podłogi w szpitalach) oraz do produkcji takich wyrobów, jak torebki na krew i rurki, sztuczne kończyny i stawy, aż do rozpuszczalnych nici chirurgicznych. W nadchodzących latach nanopolimery będą w stanie dostarczać leki bezpośrednio do uszkodzonych komórek, a mikrospirale będą stosowane do walki z chorobami wieńcowymi.

Tworzywa pozwalają chronić cenną wodę pitną przed wyciekaniem oraz przed jej zanieczyszczeniem wewnątrz pojemnika. Elastyczność rur z tworzyw sztucznych oznacza, że są one w mniejszym stopniu podatne na przeciekanie, niż inne materiały do produkcji rur. W rzeczywistości są one w stanie kompensować ruchy podłoża, które powodowałyby pękanie lub nawet przerwanie innych materiałów. Dzięki temu możliwa jest optymalna ochrona wartościowych zasobów, takich jak woda pitna, która jest towarem deficytowym w krajach Trzeciego Świata. Połączenie wytrzymałości, elastyczności, dobrej zdolności do formowania wtryskowego, a przede wszystkim niewielkiej wagi, powoduje, że tworzywa odgrywają istotną rolę w praktycznie każdym sektorze sportu i rekreacji. Niezależnie, czy to elastomery termoplastyczne stosowane do produkcji butów sportowych, czy też kompozyty z włókna węglowego do produkcji nart; maski i rurki do nurkowania z polipropylenu i elastomeru; kompozyty ery kosmicznej stosowane do produkcji rowerów wyścigowych, z biegiem lat tworzywa stały się materiałem, który zrewolucjonizował sport.

 

 

* * *

Wszystko to pokazuje, że promocja i rozwój zastosowania tworzyw sztucznych nie tylko przyczynią się do ochrony środowiska, ale również przyspieszą wychodzenie z kryzysu finansowego i dadzą gwarancje zatrudnienia. Wraz z około 1,6 mln pracowników w Europie, zatrudnionych w ponad 50.000 firmach, przemysł tworzyw sztucznych generuje ponad 300 miliardów euro rocznie. Kryzys wywarł wpływ na te liczby, bardziej wyraźnie w niektórych obszarach zastosowań, niż w innych.

Należy wziąć pod uwagę próby przywrócenia konkurencyjności europejskiej gospodarki, dlatego też przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych oczekuje Europejskiego Planu Uzdrowienia Gospodarki i będzie realizować określone w nim działania mające na celu stabilizację i stymulację aktywności ekonomicznej. Przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych szczególnie wspiera działania związane z długoterminową polityką dotyczącą walki ze zmianami klimatycznymi, poprawą infrastruktury oraz stymulacją badań, rozwoju oraz innowacji. Jasne jest, że musi istnieć skoordynowane podejście w całej Europie oraz że różne krajowe programy aktywności ekonomicznej nie powinny prowadzić do zniekształceń konkurencyjności, ani do protekcjonizmu. Oprócz tego, w świetle poważnego wpływu kryzysu na przemysł ogólnie, nowa polityka powinna unikać nakładania dodatkowych obciążeń na biznes, a priorytety legislacyjne powinny zostać ponownie przeanalizowane w celu zredukowania istniejących napięć, które okazują się być szkodliwe dla ożywiania gospodarki. Pomimo tego, że przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych wyraźnie popiera rozwiązania długoterminowe, również cele krótkoterminowe związane ze zmniejszeniem wpływu na cały łańcuch wartości przemysłu tworzyw sztucznych znajdują się wśród priorytetów europejskich. Przedstawiciele przemysłu tworzyw uważają, że priorytet należy się następującym bodźcom podatkowym/finansowym i narzędziom regulacyjnym:

 

- poprawa dostępu do finansowania

- poprawa przepływu finansowego w biznesie europejskim oraz zajmowanie się problemami przeterminowanych płatności

- pobudzanie innowacji przez tworzenie korzystniejszego otoczenia

- tworzenie polityki środowiskowej jako integralnej części Planu Ożywienia

- dostarczanie bodźców dla działań związanych z efektywnością energetyczną

- unikanie negatywnych wpływów ETS (Emission Trading System)

- unikanie dalszego obciążanie biznesu oraz ponowna ocena priorytetów legislacyjnych.

 

« lista kwartalników

Współpraca:

 

Pomagają Nam:

                        

 

realizacja: tworzywa.pl powered by: edito CMS