Przemysł tworzyw sztucznych już dziś przedstawia pierwsze wnioski aktualnych, najbardziej szczegółowych z dotychczas przeprowadzonych badań na temat wpływu na środowisko tworzyw sztucznych w różnych zastosowaniach. Badania te dostarczają wyczerpujących danych na temat emisji CO2 związanej z tworzywami sztucznymi i obrazują rolę tych materiałów w walce ze zmianami klimatycznymi.
W badaniach, przeprowadzonych przez niezależną austriacką agencję badawczą Denkstadtt zajmującą się zrównoważonym rozwojem, zakwestionowanych zostało kilka powszechnie panujących przekonań związanych z obecnością i funkcjonowaniem tworzyw sztucznych
w środowisku. Jednym z wniosków z badań jest fakt, że z tworzywami sztucznymi związane jest tylko 1,3% średniego europejskiego śladu węglowego (wobec 9% odpowiadających odzieży, 13% - żywności a 18% - rekreacji).
Ogólnie rzecz biorąc podczas fazy użytkowania i odzysku w cyklu życiowym wyrobów z tworzyw sztucznych oszczędność emisji CO2 jest od 5 do 9 razy większa niż ilość wyemitowanego CO2 podczas ich produkcji. Proporcje te zmienią się do 2020 na jeszcze bardziej korzystne – oszczędzać będziemy od 9 do 15 razy więcej CO2, dzięki unowocześnieniu produkcji i zwiększeniu efektywności wyrobów z tworzyw sztucznych.
Wydanie pełnego raportu zapowiedziane zostało w dniu dzisiejszym podczas Dnia Biznesu, będącego jednym z wydarzeń towarzyszących COP15, organizowanych w Kopenhadze. Opracowanie stanowić będzie istotny wkład tej branży przemysłu do dyskusji o Zmianach Klimatycznych w ramach ONZ odnośnie przyszłych poziomów redukcji CO2.
Wilfred Haensel, Dyrektor Zarządzający PlasticsEurope komentuje: „Te badaniach wskazują wyraźnie: im więcej stosuje się tworzyw sztucznych, tym większe oszczędności można uzyskać - choć z pozoru może się to wydać paradoksem. Ale zrównoważone zużycie ma zasadnicze znaczenie dla emisji CO2. Winniśmy więc polegać na materiale, który m.in. pozwala na zaoszczędzenie znaczących ilości ropy naftowej w skali roku – odpowiadającej pojemności 194 supertankowców.
Podstawowe wnioski z raportu Denkstadtt
1. Zastąpienie tworzyw sztucznych tam, gdzie jest to wykonalne z wykorzystaniem materiałów tradycyjnych to:
• Masa wyrobów 3,7 raza większa ( niekorzystny wpływ na gospodarkę odpadami)
• Emisję gazów cieplarnianych wyższa o 50% (120 mln t rocznie)
• Wzrost zużycia energii o 46% (2300TJ, Tera = 1012)
2. Mniejsza emisja gazów cieplarnianych wynikająca ze stosowania tworzyw sztucznych
• Obecne osiągane oszczędności - to wartość odpowiadająca całkowitej emisji kraju takiego jak Belgia
• Wartość powyższa to blisko 38% redukcji CO2 zadeklarowanych w protokole Kioto EU15 (a 15% w przeliczeniu na poziom redukcji w 2020 r. dla EU27 wynoszący 780 mln ton)
• Bez wykorzystania tworzyw sztucznych cele redukcji emisji GHG z Kioto byłyby nieosiągalne
3. Oszczędność energii dzięki tworzywom sztucznym
• Mniejsze zużycie energii - o 2300 mln GJ w skali roku
• Zaoszczędzona ropa naftowa - 50 mln ton ropy naftowej rocznie (pojemność 194 supertankowców)
4. Podsumowanie – bieżące trendy do 2020
• Tworzywa sztuczne reprezentują niewielką część średniego europejskiego śladu węglowego (1, 3%)
• Bilans węglowy (proporcja obciążeń podczas produkcji wyrobów w odniesieniu do korzyści osiąganych w czasie ich cyklu życiowego podczas użytkowania i zagospodarowania odpadu) wynosi obecnie jak 1 do 5 -
i wyniesie jak 1 do 9 - 15
• Tworzywa sztuczne odgrywają zasadniczą rolę przy wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych
• Tworzywa sztuczne umożliwiają rozwój energooszczędnych technik, przy jednoczesnym coraz mniejszym zużyciu materiału w wyrobie
• Tworzywa wykorzystywane do izolacji termicznej, do pakowania żywności czy do produkcji energii odnawialnej to tylko niektóre przykłady dodatkowych korzyści użytkowych.
realizacja: tworzywa.pl powered by: edito CMS