PlasticsEurope (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Tworzyw Sztucznych) oraz EuPC (European Plastics Converters) wspólnie opracowały politykę dotyczącą morskich śmieci. W przedsięwzięcie zaangażowali się także inni uczestnicy przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz Fundacja Surfrider założona przez surferów, a zajmującą się obroną, ochroną, poprawą i zarządzaniem zasobami morskimi. Inicjatywa, która obejmuje założenie wspólnego programu w ramach Unii Europejskiej pokazuje, ze przemysł chce odgrywać ważną rolę i za pomocą znaczącej technicznej ekspertyzy przyczynić się do rozwiązania problemu. Problem ten został poruszony podczas debaty na ostatnim corocznym spotkaniu PlasticsEurope i EuPC, w którym wzięli udział przedstawiciele przemysłu, jednostek legislacyjnych oraz badawczych. Przedstawiciele branży przemysłowej w większości opowiedzieli się za tym, że sektor tworzyw sztucznych powinien w odpowiedzialny sposób działać i przyczyniać się do rozwiązania problemu śmieci morskich. Przy tej okazji Wilfried Haensel, dyrektor wykonawczy PlasticsEurope stwierdził, że śmieci morskie stanowią wysoki priorytet dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych, podkreślając zamiar uczestnictwa we wspólnym przedsięwzięciu z Surfrider oraz włączenia się w grupę roboczą European Maritime Strategy założoną przez Komisję Europejską. Zagadnienie dotyczące śmieci morskich jest złożone, jednakże eksperci są zgodni co do tego, że 80% tworzyw sztucznych w oceanach pochodzi z lądu. Olbrzymie inwestycje, jakie ponosi przemysł przetwórstwa tworzyw sztucznych w celu poprawy zarządzania odpadami w Europie są niezbędne, aby można było zaradzić temu problemowi. Należy robić w tym kierunku znacznie więcej, aby w połączeniu z nowymi inicjatywami zatrzymać inne źródła zanieczyszczeń morskich i aby można było ocenić, co można uczynić w praktyce, aby cofnąć efekt dekad zanieczyszczania i nieprawidłowego zarządzania odpadami na całym świecie, które spowodowały powstanie tego problemu.
Alexandre Dangis, dyrektor zarządzający EuPC na Europejskich Dniach Morza w Gijon, Hiszpania (18-21 maja) potwierdził współpracę z Fundacją Surfriders poprzez utworzenie wspólnego dokumentu roboczego, który jest obecnie komentowany przez różnych akcjonariuszy.
Jako wkład w konferencję Zielony Tydzień 2010 Komisji UE (Bruksela, 1-4 czerwca), która w tym roku była poświęcona bioróżnorodności, PlasticsEurope zaprezentował stoisko, skupiając uwagę na zagadnieniu śmieci morskich i zapraszając odwiedzających do uzyskania dodatkowych informacji odnośnie problemu ekologicznego, który coraz częściej jest postrzegany jako główny problem globalny. Na stoisku przedstawiono wizjonerski koncept holenderskiego artysty Rudolpha Eilandera – nazwany Wyspą Tworzyw. Powstał pomysł pływającej wyspy, której celem jest „zamiatanie” i recykling pływających odpadów z tworzyw sztucznych w wirze oceanicznym. Jest to przykład kreatywnego myślenia, które ma sygnalizować pomysłowość w rozwiązywaniu problemu zanieczyszczeń morskich.
realizacja: tworzywa.pl powered by: edito CMS