Podczas ostatnich Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Niemczech w roku 2006 bramkarze musieli przynosić piłkę z tworzywa spoza linii dokładnie 147 razy, a w jednym meczu padało średnio 2,3 bramek. Na Mistrzostwach Świata w Republice Południowej Afryki w roku 2010 od 11 czerwca do 11 lipca użyte zostaną najnowszej generacji piłki z tworzyw sztucznych.
Zgodnie z raportem PlasticsEurope – w nowej piłce Jabulani firmy Adidas zgrzano ze sobą osiem paneli. W wyniku tego uzyskano energetyczną jednostkę w połączeniu z perfekcyjną kulistością. Nowy profil zastosowany na powierzchni piłki zapewnia fantastyczny chwyt.
Nie zawsze jednak tak było, co nie zawsze było do końca fair. W roku 1930, gdy finał był rozgrywany w Urugwaju, drużyny musiały najpierw uzgodnić typ piłki, którą mieli grać. W tym akurat przypadku nie udało się dojść do porozumienia i finał rozegrano dwiema różnymi piłkami. W pierwszej połowie grano modelem argentyńskim, w drugiej połowie natomiast modelem z Urugwaju. Po pierwszej połowie Argentyna prowadziła 2-1, jednakże mecz zakończył się wynikiem 4-2 dla Urugwaju. Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jaką rolę odegrała w tym meczu piłka.
W każdym razie piłkarze w tamtym czasie nie mieli łatwego życia. Skórzana piłka była wykonywana z 18 pojedynczych, ręcznie zszywanych elementów ze skóry wołowej. Piłka przybierała każdy kształt, tylko nie okrągły. Na deszczu namakała tak bardzo, że stawała się wkrótce bardzo ciężka; gra taką piłką była bardzo trudna.
W konsekwencji tego delikatne podania i techniki gry były niemal niemożliwe. Piłka odgrywała również decydującą rolę dla techniki gry: mnóstwo kontaktu bezpośredniego i długie podania. Poza tym piłka wymagała mnóstwo uwagi: Odpowiednia konserwacja skóry i spuszczanie z piłki powietrza po zakończeniu meczu było bardzo ważne, gdy piłka miała służyć przez dłuższy czas. W Meksyku w roku 1970 skórzana piłka, którą rozgrywano mecze była nieco bardziej kulista. Została ona wykonana ręcznie z 12 czarnych pięciokątów i 20 białych sześciokątów. Nowy projekt był spowodowany faktem, iż były to pierwsze mistrzostwa w piłce nożnej transmitowane na żywo przez telewizję.
Szesnaście lat później, piłka na mistrzostwach w roku 1986 była prawdziwą rewolucją: zamiast skóry zastosowano do jej produkcji tworzywo sztuczne. Była ona wciąż zszywana z 32 paneli. Piłka była znacznie bardziej okrągła, niż poprzednie modele, jednakże wciąż nie dało się uzyskać pełnej kulistości. Minęło dużo czasu, zanim pojawiła się piłka Teamgeist, opracowana specjalnie na mistrzostwa w Niemczech. Była ona wykonana jedynie z 14 paneli. Nie była ona zszywana, lecz sklejana. Umożliwiło to nadanie piłce niemal bezszwowej powierzchni.
www.plasticseurope.org
realizacja: tworzywa.pl powered by: edito CMS